29 września 2023

Nowe modele samochodów

od 100 do 2000000

Transport miejski powinien być dobrze zorganizowany

www.odmianychwastow.com.pl

Dużo mówi się obecnie o zanieczyszczeniu środowiska, o tym, żeby w miastach korzystać jak najmniej z samochodów, zwłaszcza jeśli w takim pojeździe ma siedzieć tylko jedna osoba, a zamiast tego wybierać transport publiczny. Oczywiście taki wybór spowodowałby nie tylko lepszą jakość powietrza, bo mniej byłoby spalin, ale także moglibyśmy obserwować realne zmniejszenie korków na drodze. Jednak żeby kierowcy zechcieli zrezygnować z wygody jaką daje podróż samochodem, muszą mieć ciekawą alternatywę, która pozwoli im wygodnie dotrzeć z jednego miejsca do drugiego.

O tym pamiętajmy

Kierowcy nie zostawią swoich samochodów w domu, jeśli na trasie, którą muszą pokonać, będą zmuszeni do wykonania kilku przesiadek. To oznacza, że jeśli chcemy promować transport publiczny, to w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to, aby był on jak najlepiej zaplanowany. Z tego powodu powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość autobusów, tramwajów czy linii metra, tak aby ludzie wygodnie, z jak najmniejszą liczbą przesiadek byli w stanie dojechać z punktu początkowego do punktu końcowego.

Dodatkowo im więcej będzie tych pojazdów, tym krótszy czas będzie pomiędzy ich przejazdami, a to oznacza, że ludziom łatwiej będzie dopasować taki transport publiczny w taki sposób, aby mogli go idealnie dopasować do swoich potrzeb. Im częściej będą kursować takie autobusy, tym mniej tłoczno w nich będzie i tym mniej czasu trzeba będzie czekać na przystanku, jeśli jeden z nich zdąży nam uciec.

Co jeszcze może przekonać?

Zastanawiamy się, co jeszcze może przekonać właścicieli samochodów do tego, aby zdecydowali się oni przesiąść ze swoich pojazdów do transportu publicznego? Z pewnością może ich przekonać niska cena biletów, albo specjalne zniżki dla kierowców po okazaniu dowodu rejestracyjnego samochodu, co będzie miało wykazać, że zrezygnowali oni z samochodu na rzecz transportu publicznego. Dodatkowo warto też powiedzieć, że często z samochodów korzystają ludzie, którzy najpierw muszą do danego miasta dojechać. To oznacza, że powinniśmy też rozbudowywać sieć połączeń kolejowych. Wówczas ludzie będą mogli podjechać samochodem na stację kolejową najbliższą swojej miejscowości, tam zostawić swój pojazd, przesiąść się na pociąg i dalej po mieście także poruszać się transportem publicznym.

Im lepiej będzie zorganizowany taki transport publiczny, im dokładniej będzie on dopasowany do pociągów i im atrakcyjniejsze będą jego ceny, tym chętniej ludzie będą go wybierali, rezygnując z jazdy samochodem po mieście.