7 grudnia 2023

Nowe modele samochodów

od 100 do 2000000

Transport miejski musi być dobrze zorganizowany

www.brukarstwo-bratbruk.pl

Wiele się mówi obecnie o ochronie środowiska, a co się z tym wiąże, często poruszana jest kwestia jazdy samochodem. Mówi się o spalinach, które są przez nie produkowane, a to z kolei prowadzi do stwierdzeń, że powinniśmy inwestować w samochody, które nie produkują spalin, a jeśli nie stać nas na razie na ich zakup, to warto pomyśleć o komunikacji zbiorowej. Jednak żeby to drugie rozwiązanie stało się atrakcyjne, ważne jest, aby było dopasowane do potrzeb użytkowników i co więcej, musi być na tyle atrakcyjne, żeby zechcieli oni zrezygnować z podróżowania własnym samochodem.

To musi być naprawdę dobra oferta

Prawda jest taka, że podróż własnym samochodem niejednokrotnie zabiera mniej czasu, nie mówiąc o tym, że nie jesteśmy od nikogo uzależnieni, a dodatkowo jeszcze taka podróż jest znacznie wygodniejsza. Dlatego też, jeśli chcemy, aby ludzie przesiedli się na transport komunikacją miejską, musimy im ją zaproponować w taki sposób, aby faktycznie była ona dla nich korzystniejsza. To oznacza, że warto się zastanowić w jakiej cenie powinny być bilety.

Z jednej strony powinny one pozwalać na utrzymanie takiej komunikacji bez konieczności dokładania do niej, ale z drugiej strony, im tańszy będzie bilet, tym większa będzie szansa, że ludzie będą chcieli skorzystać z tego środka transportu. Dodatkowo jeśli chcemy, aby ludzie zrezygnowali z własnych samochodów na rzecz transportu publicznego, to musimy dołożyć wszelkich starań, aby mogli wygodnie podróżować. To z kolei oznacza, że w godzinach największego ruchu, autobusy powinny jeździć częściej, tak aby każdy mógł swobodnie do nich wsiąść i się nie tłoczyć. Nie mówiąc już o tym, że taki transport miejski powinien mieć specjalne przywileje, jak chociażby bus pasy, dzięki którym autobus swobodnie będzie mógł się poruszać między przystankami, bez konieczności stania w korku. Jeśli taki transport będzie punktualny, a do tego podróż nim zajmie mniej czasu, niż podróż samochodem, to istnieje spora szansa, że ludzie z chęcią zaczną korzystać z tego zbiorowego rozwiązania.

To nie jest takie proste

Mogłoby się wydawać, że zorganizowanie transportu publicznego, w taki sposób, aby jak najwięcej osób chciało z niego skorzystać, będzie niezwykle prostą sprawą.

Jednak tak nie jest. Taki transport wiąże się ze sporymi wydatkami, a jeśli jeszcze w mieście są remonty, które potęgują korki i opóźnienia autobusów, to może się okazać, że ludzie niezbyt chętnie będą korzystali z tego rodzaju rozwiązania. Dlatego też, należy szukać wszelkich możliwych sposobów, które jednak przekonają ich, do zmiany decyzji. Transport miejski przyczynia się do zmniejszenia korków, tym bardziej, że niejednokrotnie w samochodzie jedzie tylko kierowca, a do tego powoduje mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Warto na spokojnie usiąść i pomyśleć o tym, jak wiele może dać transport miejski. Im więcej osób będzie z niego korzystało, tym większa będzie szansa, że nasze środowisko będzie w lepszym stanie i będzie mniej zanieczyszczone.