Jak się obecnie przemieszczamy?

Jak się obecnie przemieszczamy?

20 sierpnia 2018 Wyłącz przez Arek
www.baliccy-art.pl

Jak wyglądają transportowe realia przeciętnego mieszkańca naszej planety? Przede wszystkim mamy coś, czego ludzkość przez całe wieki nie miała. Mamy wybór. Możemy decydować o tym, jak chcemy podróżować i w jakim zakresie. Naturalnie czasami poruszanie się, zwłaszcza na znaczne odległości, wiąże się z konkretnymi kosztami. Bilety lotnicze nie należą bowiem do tanich, o czym przekonujemy się, jeśli chcemy udać się na jakieś dalsze wakacje. Choć świetnie rozwijają się tak zwane tanie linie, to nadal niektóre podróże są sporą inwestycją i zwyczajnie nie wszystkich na to stać. Na co dzień zazwyczaj poruszamy się samochodami, ale także pojazdami komunikacji publicznej.

Właśnie transport publiczny jest sporym przywilejem – zwłaszcza tyczącym się osób mieszkających w większych metropoliach. Tam działają bowiem rozbudowane sieci połączeń autobusowych, tramwajowych czy trolejbusowych. W niektórych miastach dostępne jest również metro. Wygoda korzystania z tej formy transportu jest spora. Żyjąc w mieście, w gruncie rzeczy można obyć się bez własnego auta, zwłaszcza że coraz szerzej przedstawia się oferta firm wynajmujących pojazdy na godziny czy minuty. Stopniowo są one zauważalne w coraz większej liczbie polskich miast, co należy odnotować. Autem często, statkiem – czasami nigdy Jednak posiadanie własnego samochodu ma pewne plusy, których nie da się podważyć.

Przede wszystkim musimy mieć na uwadze niezależność, a tą może nam dać tylko możliwość samodzielnego poruszania się autem. Oczywiście trzeba jeszcze posiadać prawo jazdy, co w obecnych realiach staje się znacznie trudniejsze niż bywało kiedyś. Najwięcej korzyści z takiego transportu odczuwają rodziny z dziećmi, ale również osoby wykonujące specyficzne zawody – na przykład przedstawiciele handlowi. Często działają oni w skali całego kraju, więc auto jest im zwyczajnie niezbędne jako kolejne narzędzie zawodowej aktywności. Chyba najrzadziej korzystamy z transportu morskiego – są ludzie, którzy nigdy nie płynęli statkiem ani promem czy nawet łodzią. To specyficzny sposób poruszania się i tak naprawdę pasażerskie podróże są realizowane przez nas jedynie wtedy, kiedy nie ma innej możliwości. Przykładowo za pomocą promu morskiego można dostać się z Polski do państw skandynawskich.

Kiedyś słynnym statkiem Batory pływano z Trójmiasta aż do wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Teraz znacznie szybciej i łatwiej skorzystać z samolotu, który jest pod wieloma względami wygodniejszy i rzecz jasna bardziej efektywny.