12 sierpnia 2022

Nowe modele samochodów

od 100 do 2000000

Jak się obecnie przemieszczamy?

Jak wyglądają transportowe realia przeciętnego mieszkańca naszej planety? Przede wszystkim mamy coś, czego ludzkość przez całe wieki nie miała. Mamy wybór. Możemy decydować o tym, jak chcemy podróżować i w jakim zakresie. Naturalnie czasami poruszanie się, zwłaszcza na znaczne odległości, wiąże się z konkretnymi kosztami. Bilety lotnicze nie należą bowiem do tanich, o czym przekonujemy się, jeśli chcemy udać się na jakieś dalsze wakacje. Choć świetnie rozwijają się tak zwane tanie linie, to nadal niektóre podróże są sporą inwestycją i zwyczajnie nie wszystkich na to stać. Na co dzień zazwyczaj poruszamy się samochodami, ale także pojazdami komunikacji publicznej.

Właśnie transport publiczny jest sporym przywilejem – zwłaszcza tyczącym się osób mieszkających w większych metropoliach. Tam działają bowiem rozbudowane sieci połączeń autobusowych, tramwajowych czy trolejbusowych. W niektórych miastach dostępne jest również metro. Wygoda korzystania z tej formy transportu jest spora. Żyjąc w mieście, w gruncie rzeczy można obyć się bez własnego auta, zwłaszcza że coraz szerzej przedstawia się oferta firm wynajmujących pojazdy na godziny czy minuty. Stopniowo są one zauważalne w coraz większej liczbie polskich miast, co należy odnotować. Autem często, statkiem – czasami nigdy Jednak posiadanie własnego samochodu ma pewne plusy, których nie da się podważyć.

Przede wszystkim musimy mieć na uwadze niezależność, a tą może nam dać tylko możliwość samodzielnego poruszania się autem. Oczywiście trzeba jeszcze posiadać prawo jazdy, co w obecnych realiach staje się znacznie trudniejsze niż bywało kiedyś. Najwięcej korzyści z takiego transportu odczuwają rodziny z dziećmi, ale również osoby wykonujące specyficzne zawody – na przykład przedstawiciele handlowi. Często działają oni w skali całego kraju, więc auto jest im zwyczajnie niezbędne jako kolejne narzędzie zawodowej aktywności. Chyba najrzadziej korzystamy z transportu morskiego – są ludzie, którzy nigdy nie płynęli statkiem ani promem czy nawet łodzią. To specyficzny sposób poruszania się i tak naprawdę pasażerskie podróże są realizowane przez nas jedynie wtedy, kiedy nie ma innej możliwości. Przykładowo za pomocą promu morskiego można dostać się z Polski do państw skandynawskich.

Kiedyś słynnym statkiem Batory pływano z Trójmiasta aż do wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Teraz znacznie szybciej i łatwiej skorzystać z samolotu, który jest pod wieloma względami wygodniejszy i rzecz jasna bardziej efektywny.