28 marca 2023

Nowe modele samochodów

od 100 do 2000000

iPad zamiast zeszytów i książek

www.uniquerockfestival.pl

Pomysł na stosowanie w szkole tabletu zamiast podręczników i zeszytów to dość nowa inicjatywa, która nie do końca jeszcze wybrzmiała. Tak jak z każdą innowacyjną kwestią, mamy tutaj zarówno jej zwolenników, jak i przeciwników. Szkoła podstawowa w Józefinie, ma również swoich zwolenników i przeciwników wprowadzania IPadów zamiast zeszytów. Trudno jest bowiem jednoznacznie ocenić ten pomysł, ponieważ mimo iż posiada on wiele zalet, ma także wady. Przez to wprowadzanie tego typu rozwiązań do szkół nie jest jeszcze powszechne, a dopiero raczkuje. Nie każda szkoła chce być bowiem królikiem doświadczalnym, ale też nie każda ma szansę w takim projekcie uczestniczyć. Jeśli chodzi o zalety stosowania tabletów, to przede wszystkim można tutaj wymienić odciążenie dzieci i młodzieży z noszenia codziennie wielu książek i zeszytów. Oczywiście wiadomo, że na te problemy uczniowie próbowali znajdować jakieś rozwiązania – na przykład nosić jeden podręcznik na ławkę. Mimo tego, nie jest to zbyt wydajne, a czasem też ryzykowne. Chyba nikomu nie jest obce dostanie minusa za brak książki, kiedy okazało się że chory kolega nie może przyjść na lekcje. Tablety są zatem wybawieniem dla pleców młodych osób, ponieważ dzięki nim mają oni wszystkie potrzebne materiały w jednym urządzeniu.

Co więcej, aplikacje edukacyjne projektowane specjalnie na potrzeby szkół są o wiele ciekawsze od zwykłych podręczników, ponieważ mogą zawierać o wiele więcej fotografii, nagrań, quizów, a także ciekawych filmików. Niemniej jednak nic nie zastąpi  tanie używane podręczniki do liceum poznań.

Czy warto wprowadzić w szkołach tablety?

Biorąc pod uwagę jak ważna jest w obecnych czasach interaktywność, nie można dziwić się dlaczego tak wiele osób popiera wprowadzenie do szkół iPadów. Poprzez interaktywne podręczniki uczniowie są w stanie nauczyć się o wiele więcej w krótszym czasie, dodatkowo czyniąc to poprzez zabawę. Inną z zalet stosowania tabletów jest także porządek. Dzięki stosowaniu iPada musimy przyzwyczaić się do segregowania elementów, ze względu na ich rodzaj, w foldery. Jest to zatem pewien sposób, aby nauczyć – szczególnie młodsze dzieci – porządku i organizacji, które to z pewnością przydadzą im się w przyszłości. Jakie są jednak wady tabletów? Pierwszą jest oczywiście definicja, która mówi że tablety są gadżetami i zabawkami, zatem nie mogą służyć edukacji w efektywny sposób. Drugą istotną kwestią jest to, że mogą wpływać na odciąganie młodzieży od papierowych książek, a także ręcznego pisania. Idealnym rozwiązaniem byłby zatem złoty środek, gdzie tabletów używałoby jedynie jako podręczników. W ten sposób uczniowie nie musieliby nosić każdego dnia sterty książek, a jedynie potrzebne zeszyty.