28 marca 2023

Nowe modele samochodów

od 100 do 2000000

Fiszki zawsze na czasie

Sporo było o metodach nowoczesnych, związanych z komputerami, internetem i galopującym postępem technologicznym. Trzeba jednak pamiętać, że ogromną rolę w kształtowaniu wiedzy oraz umiejętności językowych odgrywają również te całkiem tradycyjne i wydawałoby się – przestarzałe patenty. Należą do nich z całą pewnością fiszki, dzięki którym słówek oraz zwrotów uczyło się wiele pokoleń uczniów oraz studentów. Również dziś zestawy fiszek da się kupić bez problemu w księgarniach lub zamówić online z dostawą do domu. Teraz młodszym czytelnikom, którzy są mniej zorientowani, wypada w kilku słowach wyjaśnić, o co chodzi.

Otóż fiszki mają formę małych karteczek, zadrukowanych z obu stron słówkami i zwrotami. Z jednej strony mamy brzmienie w języku obcym, a z drugiej polskie tłumaczenie. Cała zabawa (i zarazem nauka) polega na tym, aby podać właściwe znacznie odczytywanych słów. Raz będzie trzeba tłumaczyć z polskiego na obcy, a raz odwrotnie. Tym sposobem można zaskakująco szybko notować postępy w opanowaniu słownictwa, co często okazuje się kluczem do sukcesu w całym procesie nauki.

Poza gotowymi fiszkami przygotowanymi przez specjalistów, możemy również pokusić się o zrobienie fiszek samemu. Dostępne są zestawy puste, niezadrukowane, na których każdy może napisać słowa, których w danym momencie potrzebuje. Fiszki można także wydrukować z komputera i pociąć na części. Taka pomoc przyda się językowo ambitnym studentom. Jest tania, a jej efektywność potwierdziły dekady praktyki.

Warto przekonać się samemu.