12 sierpnia 2022

Nowe modele samochodów

od 100 do 2000000

Elektryczny hamulec postojowy

W dzisiejszych czasach elektryczny hamulec postojowy, czyli EPB, staje się coraz częściej spotykanym rozwiązaniem. EPB można już stosować w samochodach niemalże każdej klasy. Elektryczny hamulec postojowy uruchamiany jest za pomocą przycisku, a nie hamulca ręcznego.

Aktualnie używa się dwóch rodzajów EPB, które zostały opracowane przez firmy TRW oraz ATE. Elektryczny hamulec postojowy został po raz pierwszy wprowadzony na rynek w 2001 roku, jako hamulec w ekskluzywnych limuzynach. EPB to bardzo praktyczne rozwiązanie, które również nie jest skomplikowane technologicznie.

Zastępuje ono tradycyjny uchwyt hamulca ręcznego w tunelu przy drążku. By móc zastosować hamulec elektryczny, wystarczy jedynie wcisnąć wygodny przycisk. EPB pozwala na zaoszczędzenie cennego miejsca w kabinie pojazdu i zwiększa bezpieczeństwo.

Ponadto, w hamulcu elektrycznym można odnaleźć wiele przydatnych funkcji, takich jak asystent pojazdu pod wzniesienie (Hill Hold), a także automatyczne hamowanie samochodu po zatrzymaniu (Auto Hold).